| Body style | Wagon |
| First registration date | 02.2008 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'790 kg |
| Kerb weight | 2'180 kg |
| Type approval number | 1BB568 |
| Cubic capacity | 4'799 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 94'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 261 kW / 355 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 17.5 / 9.6 / 12.5 |
| CO2 emissions | 299 g/km |
| Euro norm | Euro 4 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 19'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.