| Body style | SUV |
| First registration date | 01.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'350 kg |
| Kerb weight | 1'657 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1LC685 |
| Car-Nr. | 2983.01 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 105'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 177 kW / 241 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 10.3 / 6.4 / 7.8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 181 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 25'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.