CH-FAHRZEUG / S-LINE / 7-PLÄTZE / ANHÄNGERKUPPLUNG / BOSE SURROUND PAKET / CD-WECHSLER / EL. GLASSCHIEBEDACH / PDC
| Body style | SUV |
| First registration date | 07.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 7 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 3'245 kg |
| Kerb weight | 2'525 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1AC383 |
| Cubic capacity | 4'134 cc |
| Cylinders | 8 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 189'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 240 kW / 326 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 14.9 / 8.9 / 11.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 294 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 19'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.