TOP GEPFLEGTES FAHRZEUG / SERVICEGEPFLEGT / SCHWARZ SCHWARZ / XENON / EL. SCHIEDACH / PDC / SPORTLENKRAD / TIPTRONIC / UVM
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.1998 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'320 kg |
| Kerb weight | 1'955 kg |
| Trailer load braked | 2'300 kg |
| Cubic capacity | 4'172 cc |
| Cylinders | 8 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 342'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 250 kW / 340 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 20.8 / 10.5 / 14.6 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 350 g/km |
| Euro norm | euro-2 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 9'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.