WUNDERSCHÖNER TECHART MAGNUM / 580 PS / BRACHIALER SOUND / FRISCH AB MFK / VIELE WEITERE CAYENNE AUF ELITE-ZUZWIL.CH
| Body style | SUV |
| First registration date | 01.2010 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'880 kg |
| Kerb weight | 2'336 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 4'806 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km GARANTIE GEGEN AUFPREIS MÖGLICH |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 42'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 426 kW / 580 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 15.8 / 8.4 / 11.5 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 270 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 74'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.