| Body style | Coupe |
| First registration date | 10.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Gross vehicle weight | 2'640 kg |
| Kerb weight | 2'238 kg |
| Type approval number | 1MH679 |
| Car-Nr. | AB |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 29'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 345 kW / 469 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 14.2 / 7.9 / 10.7 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 249 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Price | CHF 89'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.