M Carbon Keramik-Bremsanlage, Adaptives M Fahrwerk, Surround View, ConnectedDrive Paket Professional
| Body style | convertible |
| First registration date | 07.2019 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Gross vehicle weight | 2'250 kg |
| Kerb weight | 1'939 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 65'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 331 kW / 450 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 9.5 |
| CO2 emissions | 217 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Price | CHF 59'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.