* in top Zustand * top Ausstattung *
| Body style | convertible |
| First registration date | 06.1989 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Gross vehicle weight | 1'530 kg |
| Kerb weight | 1'170 kg |
| Cubic capacity | 3'163 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 102'041 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 160 kW / 217 PS |
| Doors | 2 |
| Euro norm | euro-1 |
| Price | CHF 159'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.