All New Santa Fe PHEV - 1.99 Leasing - Topausstattung - 7-Plätzer - helles Interieur - 5 J. Werksgarantie, km-unbegrenzt
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 7 |
| Kerb weight | 2'165 kg |
| Trailer load braked | 1'010 kg |
| Type approval number | 1HC601 |
| Warranty | 60 Monate |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | white |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 189 kW / 253 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 1.7 |
| Energy efficiency | C |
| CO2 emissions | 38 g/km |
| Price | CHF 70'200 |
Note: actual equipment may differ from that listed.