CH-FAHRZEUG - FRISCH AB MFK UND SERVICE MERCEDES - 8 FACH BEREIFT
| Body style | convertible |
| First registration date | 07.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'180 kg |
| Kerb weight | 1'845 kg |
| Type approval number | 1MG405 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Quality1 Base |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 41'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 430 kW / 585 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 13.9 / 7.6 / 10.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 234 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 215'500 |
| Price | CHF 79'888 |
Note: actual equipment may differ from that listed.