Ab Platz, Klimaanlage, Tempomat, Parksensoren hinten, 8-fach bereift.
| Body style | Wagon |
| First registration date | 01.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'030 kg |
| Kerb weight | 1'585 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Type approval number | 1fb304 |
| Car-Nr. | 664.204.368 |
| Cubic capacity | 2'198 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 250'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 108 kW / 147 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 11.4 / 6.7 / 8.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 199 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 37'150 |
| Price | CHF 500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.