Dieser INEOS Grenadier ist ab sofort bei der Hedin Automotive Schweiz AG am Standort Dielsdorf verfügbar.
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 3'500 kg |
| Kerb weight | 2'891 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1IB302 |
| Car-Nr. | 5RF017433 289 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 60 Monate 5 Jahre Garantie ohne km Begrenzung |
| Exterior colour | anthracite |
| Interior colour | black |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 183 kW / 249 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 12.2 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 319 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 98'230 |
Note: actual equipment may differ from that listed.