** VW Crafter mit Holz Ladebrücke**
| Body style | Minibus |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 3 |
| Number of gears | 7 |
| Kerb weight | 2'345 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 1'968 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 60 Monate oder 200000 km |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 130 kW / 177 PS |
| Doors | 2 |
| Financing | Yes |
| New price | CHF 72'707 |
| Price | CHF 63'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.