Veteran aus erster Hand
| Body style | Sedan |
| First registration date | 01.1986 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'400 kg |
| Kerb weight | 910 kg |
| Type approval number | 085387 |
| Cubic capacity | 1'595 cc |
| Cylinders | 4 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 54'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 55 kW / 75 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 07.2023 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 13'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.