CH Fahrzeug / Ab MFK / Ab Service / Q1 Garantie
| Body style | Coupe |
| First registration date | 01.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'350 kg |
| Kerb weight | 1'925 kg |
| Type approval number | 1BD817 |
| Cubic capacity | 4'395 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 96'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 423 kW / 575 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 06.2024 |
| Fuel consumption | 14 / 7.6 / 9.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 232 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 177'520 |
| Price | CHF 54'989 |
Note: actual equipment may differ from that listed.