100 WIR Anteil möglich
| Body style | Coupe |
| First registration date | 01.1997 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'980 kg |
| Kerb weight | 1'550 kg |
| Type approval number | 1B5534 |
| Car-Nr. | 1659 |
| Cubic capacity | 4'617 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 125'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 245 kW / 333 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 19.1 / 8.8 / 12.6 |
| Euro norm | euro-1 |
| Price | CHF 100'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.