Top Zustand aus erster Hand
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.2001 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'460 kg |
| Kerb weight | 1'995 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Type approval number | 1MC798 |
| Cubic capacity | 3'996 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | anthracite |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 39'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 184 kW / 250 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 14.2 / 9.6 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 253 g/km |
| Euro norm | euro-3 |
| Price | CHF 29'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.