+ Frsich ab MFK + Ab Service + Edtion 463 + 571PS + Carbon + Alcantara Dach + Frontscheibeheizung + Schiebedach +
| Body style | SUV |
| First registration date | 12.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'747 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1XM249 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 24 Monate |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 89'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 420 kW / 571 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 17.2 / 11.8 / 13.8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 322 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 99'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.