CH-AUSLIEFERUNG / SEHR SCHÖNER E39 TOURING MIT WENIG KM / INNENRAUM SEHR GEPFLEGT / ZUKÜNFTIGER KLASSIKER / FRISCH AB MFK
| Body style | Wagon |
| First registration date | 09.1997 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'165 kg |
| Kerb weight | 1'590 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1BA859 |
| Cubic capacity | 2'494 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Red |
| Mileage | 112'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 13.4 / 7.7 / 9.9 |
| CO2 emissions | 236 g/km |
| Euro norm | euro-2 |
| New price | CHF 54'500 |
| Price | CHF 12'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.