AUT./Temp., LEDER, Klimasitze, Nackenheiz., NAVI, Kamera, PDC, XENON, ALU 20
| Body style | convertible |
| First registration date | 09.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'900 kg |
| Kerb weight | 2'545 kg |
| Type approval number | 1BA176 |
| Cubic capacity | 3'993 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate Garantieversicherung |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 38'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 373 kW / 507 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 03.2023 |
| Fuel consumption | 15.8 / 8 / 10.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 254 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 222'300 |
| Price | CHF 88'850 |
Note: actual equipment may differ from that listed.