540PS / 780NM
| Body style | SUV |
| First registration date | 03.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 3'080 kg |
| Kerb weight | 2'740 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1PF406 |
| Cubic capacity | 4'806 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 36'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 397 kW / 540 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 22.5 / 10.5 / 14.9 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 358 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| Price | CHF 39'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.