CH-AUSLIEFERUNG / WUNDERSCHÖNER ALFA SPIDER / TOP ZUSTAND / FRISCH AB VETERAN MÖGLICH / TRAUMFARBKOMBINATION / IDEALES CABRIO
| Body style | convertible |
| First registration date | 06.1990 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'300 kg |
| Kerb weight | 1'110 kg |
| Trailer load braked | 800 kg |
| Type approval number | 1A2023 |
| Cubic capacity | 1'961 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 37'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 86 kW / 118 PS |
| Doors | 2 |
| Euro norm | euro-1 |
| New price | CHF 34'500 |
| Price | CHF 27'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.