Frisch ab Service //Gepflegt // Kompletter Dachkabelbaum erneuert (Z4 Problem)
| Body style | convertible |
| First registration date | 03.2011 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'835 kg |
| Kerb weight | 1'600 kg |
| Type approval number | 1BB880 |
| Chassis Number (VIN) | mm |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 108'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 225 kW / 306 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 13 / 9 |
| CO2 emissions | 219 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 24'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.