Von Carlsson modifizierter Mercedes-Benz SL 500
| Body style | convertible |
| First registration date | 05.2002 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'140 kg |
| Kerb weight | 1'845 kg |
| Type approval number | X |
| Chassis Number (VIN) | WDB2304751F010802 |
| Cubic capacity | 4'966 cc |
| Cylinders | 8 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 52'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 298 kW |
| Doors | 2 |
| Energy efficiency | G |
| Price | CHF 28'850 |
Note: actual equipment may differ from that listed.