Rarer und gepflegter VW Golf GTI II mit Serviceheft und frisch ab Kontrolle.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 03.1990 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'430 kg |
| Kerb weight | 960 kg |
| Type approval number | 1V6174 |
| Chassis Number (VIN) | WVWZZZ1GZLW428235 |
| Cubic capacity | 1'780 cc |
| Cylinders | 4 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 198'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 79 kW / 107 PS |
| Doors | 3 |
| Energy efficiency | G |
| Price | CHF 9'950 |
Note: actual equipment may differ from that listed.