mit AMG Leistungssteigerungskit.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 05.1989 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'820 kg |
| Kerb weight | 1'420 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Car-Nr. | 1619100 |
| Cubic capacity | 2'461 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Red |
| Mileage | 63'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 172 kW / 235 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-1 |
| Price | CHF 139'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.