Véhicule Suisse Suivi chez Mercedes Options : Pack Confort, Pack Exclusif, DVD Arrière, Distronic, Camera, Int.Carbone, Etc..
| Body style | SUV |
| First registration date | 09.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'550 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1ME989 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 104'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 400 kW / 544 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 17.2 / 11.8 / 13.8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 322 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 61'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.