CH-FZ / Ferrari Approved / Sehr gepflegtes Fahrzeug / FULL-Carbon Interieur+Exterieur / Vollausstattung / Racing Seats UVM
Albini Auto GmbH
Riedmattstrasse 8
Rümlang / ZH
Tel: 044 546 22 83
Tel: 076 436 76 98
| Body style | convertible |
| First registration date | 05.2022 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'126 kg |
| Kerb weight | 1'865 kg |
| Type approval number | 1FA210 |
| Cubic capacity | 6'496 cc |
| Cylinders | 12 |
| Warranty | 12 Monate Ferrari Approved Garantie + 7 Jahre Gratis-Service |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 9'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 585 kW / 796 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 16.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 373 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 489'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.