CH-Fahrzeug / Servicegepflegt / ab MFK / 7-Sitze / AMG Paket / Panoramadach / Keyless-GO / 360 Grad Kamera / 4 Zonen Klima
| Body style | SUV |
| First registration date | 05.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 7 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 3'250 kg |
| Kerb weight | 2'455 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 2'987 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Gegen Aufpreis |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | black |
| Mileage | 121'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 190 kW / 258 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.3 / 7.7 / 8.3 |
| CO2 emissions | 218 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| New price | CHF 103'000 |
| Price | CHF 39'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.