Frisch ab MFK Service 12M. Garantie Mercedes-Servicegepflegt CH-Fahrzeug Top Ausstattung
| Body style | Sedan |
| First registration date | 04.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'525 kg |
| Kerb weight | 1'955 kg |
| Type approval number | 1mh367 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km + 1000.- CHF |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 119'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 450 kW / 612 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 14.5 / 8.7 / 9.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 207 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 150'800 |
| Price | CHF 49'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.