CH-AUSLIEFERUNG / EINZIGARTIGE VIPER RT/10 MIT VETERANENSTATUS VON 2025 / HUBRAUM-MONSTER / ERST 32'250 KM / SIDEPIPES / ALL BLACK
| Body style | convertible |
| First registration date | 10.1993 |
| Vehicle condition | Classic(s) |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'790 kg |
| Kerb weight | 1'620 kg |
| Type approval number | 1C3561 |
| Cubic capacity | 7'986 cc |
| Cylinders | 10 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Red |
| Mileage | 32'250 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 268 kW / 364 PS |
| Doors | 2 |
| Euro norm | euro-1 |
| New price | CHF 117'200 |
| Price | CHF 54'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.