Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | Sedan |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'575 kg |
| Kerb weight | 2'135 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 10 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 260 kW / 353 PS |
| Doors | 4 |
| Electric range | 770 km |
| Battery capacity | 85.0 kWh |
| New price | CHF 80'341 |
| Price | CHF 71'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.