**4x4**Leder**Sitzheizung**PDC**Automat**Tempomat**Klimaautomatik**
| Body style | Wagon |
| First registration date | 06.2004 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'445 kg |
| Kerb weight | 1'870 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Type approval number | 1MD209 |
| Cubic capacity | 3'199 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 256'168 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 165 kW / 224 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 15.4 / 8.2 / 10.9 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 267 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 82'935 |
| Price | CHF 1'690 |
Note: actual equipment may differ from that listed.