Wunderschöner und gepflegter Mercedes-Benz G63 Edition 463 / Frisch ab Service und MFK / AHK 3500KG / Leasing ab 1110.-
| Body style | SUV |
| First registration date | 07.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'555 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie auf Motor, Turbo und Getriebe über externe Versicherung. |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 100'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 420 kW / 571 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 17.2 / 11.8 / 13.8 |
| CO2 emissions | 322 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 200'780 |
| Price | CHF 68'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.