| Body style | SUV |
| First registration date | 09.2008 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'990 kg |
| Kerb weight | 2'400 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1AC402 |
| Car-Nr. | 267 |
| Cubic capacity | 2'967 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 126'164 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 176 kW / 239 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 260 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| Price | CHF 13'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.