| Body style | convertible |
| First registration date | 04.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'920 kg |
| Kerb weight | 1'595 kg |
| Type approval number | 1pf534 |
| Cubic capacity | 3'436 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 2025-09-05, 12 Monate oder 40000 km Porsche Approved Garantie |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 66'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 257 kW / 350 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 11.9 / 6.9 / 8.7 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 205 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 138'880 |
| Price | CHF 69'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.