erste Hand ab MFK Veteran 1 ere Main Expertisée Vétéran
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.1971 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 4 |
| Gross vehicle weight | 2'170 kg |
| Kerb weight | 1'700 kg |
| Type approval number | 0540 28 |
| Chassis Number (VIN) | 10905610007470 |
| Cubic capacity | 3'495 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | Green |
| Interior colour | black |
| Mileage | 82'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 147 kW / 200 PS |
| Doors | 4 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 42'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.