* Dave's Fahrzeuge *Autoträume starten hier* Mercedes Benz C63 S AMG EDITION 1 *
| Body style | Sedan |
| First registration date | 06.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Gross vehicle weight | 2'175 kg |
| Kerb weight | 1'715 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 1030 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 56'300 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 375 kW / 510 PS |
| Doors | 4 |
| Energy efficiency | E |
| Euro norm | euro-6 |
| Price | CHF 59'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.