| Body style | Sedan |
| First registration date | 05.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'880 kg |
| Kerb weight | 2'280 kg |
| Type approval number | 1MG897 |
| Chassis Number (VIN) | WDC2923641A078497 |
| Cubic capacity | 2'996 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 104'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 5 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 41'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.