| Body style | Hatchback |
| First registration date | 07.2019 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'660 kg |
| Kerb weight | 1'353 kg |
| Type approval number | 1FK972 |
| Cubic capacity | 1'496 cc |
| Cylinders | 3 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 78'200 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 147 kW / 200 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 7.6 / 5.1 / 7 |
| Energy efficiency | F |
| CO2 emissions | 158 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Price | CHF 17'300 |
Note: actual equipment may differ from that listed.