***Frisch ab MFK und Service***Automat***Diesel***Panoramadach***läuft 1A***
| Body style | Wagon |
| First registration date | 03.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'160 kg |
| Kerb weight | 1'685 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1BC812 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | white |
| Mileage | 215'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 190 kW / 258 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 6.3 / 4.5 / 5.1 |
| Energy efficiency | C |
| CO2 emissions | 135 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 73'210 |
| Price | CHF 9'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.