AMG Line Premium / AMG Line / Premium-Paket / Sitzheizung / Klimatisierungsautomatik / Fingerabdrucksensor
Mercedes-Benz Automobil AG, Adliswil | Merbag
Zürichstrasse 78
Adliswil / ZH
Tel: 044 546 23 05
| Body style | Sedan |
| First registration date | 09.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'170 kg |
| Kerb weight | 1'810 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Car-Nr. | 368160809000 |
| Cubic capacity | 1'332 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km MSI Swiss Integral |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 7'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 160 kW / 218 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 86 km |
| Battery capacity | 15.6 kWh |
| New price | CHF 57'865 |
| Price | CHF 45'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.