2. Hand-Fahrzeug, 'GLE 63 S Look', 1 Jahr Garantie, Modell 2017, NP Fr. 115'290.-, Frisch ab Mercedes Service
| Body style | SUV |
| First registration date | 01.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'880 kg |
| Kerb weight | 2'240 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1MG897 |
| Car-Nr. | 1967 |
| Cubic capacity | 2'996 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | brown |
| Mileage | 106'600 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 219 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 115'290 |
| Price | CHF 35'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.