CH-Fzg./Service gepflegt/Top Zustand/PAS-Management/PVTS-Plus/RS Spyder Räder/GT-Sportlenkrad/Sportsitze Plus/Bose Surround-System/Sportabgasanlage/Spurhalteassistent
| Body style | convertible |
| First registration date | 09.2023 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'065 kg |
| Kerb weight | 1'840 kg |
| Cubic capacity | 2'981 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 24 Monate Porsche -Garantie bis 09.2027 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 14'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 331 kW / 450 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 9.1 |
| CO2 emissions | 209 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| New price | CHF 184'800 |
| Price | CHF 153'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.