SUPERIOR Line Interieur / Technik-Paket / Komfort-Paket / MANUFAKTUR Logo-Paket in Schwarz
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'555 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Car-Nr. | 001316288000 |
| Cubic capacity | 2'989 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km exl. Ablieferungspauschale |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 194'695 |
| Price | CHF 190'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.