Schulbus
Mercedes-Benz Automobil AG, Nutzfahrzeug-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern 22 / BE
Tel: 031 516 25 70
| Body style | Van |
| First registration date | 10.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 3 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 4'100 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Car-Nr. | 003067321000 |
| Cubic capacity | 1'950 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 5'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Electric range | 329 km |
| Battery capacity | 81.0 kWh |
| New price | CHF 119'622 |
| Price | CHF 88'550 |
Note: actual equipment may differ from that listed.