Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | Wagon |
| First registration date | 07.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'665 kg |
| Kerb weight | 2'297 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Car-Nr. | 109614324000 |
| Cubic capacity | 1'993 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 10'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 145 kW / 197 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 104'315 |
| Price | CHF 79'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.