Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | SUV |
| First registration date | 08.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'300 kg |
| Kerb weight | 1'979 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 109614320000 |
| Cubic capacity | 1'332 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 7'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 160 kW / 217 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 74 km |
| New price | CHF 70'270 |
| Price | CHF 54'400 |
Note: actual equipment may differ from that listed.