Navigation Professional, Leder, Head-Up Display, 8fach Bereift, Harman/Kardon-Soundsystem 170 PS, Frisch ab Service und MFK,,
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 05.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'655 kg |
| Kerb weight | 1'445 kg |
| Type approval number | 1MQ268 |
| Cubic capacity | 1'995 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 10000 km Herstellergarantie |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 63'200 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 3 |
| Fuel consumption | 5 / 3.7 / 4.1 |
| Energy efficiency | A |
| CO2 emissions | 109 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 40'250 |
| Price | CHF 16'898 |
Note: actual equipment may differ from that listed.