NEUPREIS CHF 211'196.- - WIR FREUEN UNS AUF IHREN BESUCH
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Nord | Merbag
Hagenholzstrasse 111
Zürich / ZH
Tel: 044 546 80 96
| Body style | SUV |
| First registration date | 10.2025 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 3'120 kg |
| Kerb weight | 2'695 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Car-Nr. | 245737211000 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 13'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 450 kW / 612 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 12.8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 290 g/km |
| Euro norm | euro-6d-isc |
| New price | CHF 211'196 |
| Price | CHF 169'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.